Jste příznivci anglicky střižených trávníků a geometricky střižených tújí, kde nesmí přesahovat větévka ani o centimetr více? Na takové zahradě zpravidla chybí přístřešky pro ptáky, drobný hmyz či čmeláky a motýly. Škoda. Taková zahrada moc nežije. Možná se ani po tom trávníku ani nesmí šlapat …
Anebo se přikláníte k přírodní zahradě, máte na stromech umístěné budky pro ptáky, různé broučkovníky, čmelíny či snad motýlkovníky? A u nich umístěné spousty květin. Mimo jiné i motýlí keř zvaný kumule Davidova? Bývá známa i pod názvem letní šeřík anebo tibetský šeřík. Tento keř kvete od července až do října a je pastvou nejen pro motýly, ale i pro včelky a jiný drobný hmyz. Květy jsou plné nektaru. Umístěte keř na chráněné, teplé a slunné stanoviště. Dopřejte mu volnost, nejlépe se bude vyjímat jako solitér. Určitě ho nedávejte před okna, protože skutečně dost naroste a zbytečně by vám stínil ve výhledu. Odkvetlé květy odstřihávejte. Keř se vám odmění spoustou květů a intenzivní vůní, kterou láká motýly. Je nádhera pozorovat třepotání motýlků na vaší zahradě. Tím spíše, že motýli bohužel v přírodě ubývají.
Ptáte se, kde vzít ptačí budky, krmítka, motýlkovníky, broučkovníky, čmelíny, tzn. hmyzí hotely? Šikovný muž si je umí vyrobit sám, ale musí mít materiál a nářadí. Vy, kteří se na to necítíte, ale chtěli byste přivést život do vaší zahrady, poohlédněte se na internetu. Existují čeští výrobci, kterým není jedno, že živočichové vymírají a dovedou vyrobit řemeslně krásně zhotovené motýlkovníky v různých barvách, broučkovníky i čmelíny.
Dobrou zkušenost mám s dílnou Hammer, kde se zabývají kompletně ruční prací, českým designem, a hlavně i poradí!
Popřemýšlejte, jak zdokonalit vaši zahradu tak, aby žila, aby rostliny kvetly, aby vás navštěvovali motýly. Aby ptáci měli co zobat a odměňovali se vám svým krásným ranním zpěvem.
A nezapomeňte umístit na zahradu také pítka pro ptáčky.