Výměna střešní krytiny je důležitou činností, které se jednoduše nevyhnete. Dřív nebo později to musí udělat každý, kdo má dům. V těch horších případech se vám to ovšem může nejen zkomplikovat. A v nejhorších případech musíte kromě krytiny vyměnit i celý krov. S čím ale začít?
 děravá střecha

Začněte s výběrem

V první řadě je samozřejmě důležité, jakou krytinu si zvolíte. Nejen její barvu, ale také druh a váhu. Pokud se bude jednat o jinou barvu či druh, který máte dnes, musíte to oznámit stavebnímu úřadu.  V takovém případě totiž nejde jen o rekonstrukci, ale jedná se o zásadní zásah do vzhledu a možná i statiky stavby. Nezapomínejte ale ani na bezpečnost při práci.
 
Díky tomu bude proces rekonstrukce složitější, než jste si představovali. A ještě složitější bude, pokud se bude jednat o těžší variantu, nebo jestliže máte dům v památkové zóně či přírodní rezervaci. Doufejte, že nebudete muset řešit nic administrativního, ale také nic konstrukčně závažnějšího.
 povrch střechy

Chcete další podlaží?

Je zde ještě jedna otázka, na kterou si musíte odpovědět. Chcete střechu jen vyměnit, nebo zároveň i přistavět obytné patro? Spousta lidí si totiž řekne, že když už budou nahoře pracovat, tak to udělají najednou. Mít podkroví rozhodně není na škodu, protože bývají nejen krásná, ale také velmi praktická. Musíte ale počítat s tím, že to bude rozhodně dražší.
 
Možná si to myslíte, ale nejde jen o trochu stavebního materiálu navíc. Jde především o statiku, vysoké nároky na izolaci i větrání. Musíte přistavět schodiště a vše doplnit novými okny. Administrativa s tím spojená a komunikace se stavebním úřadem se vám zde samozřejmě také nevyhne.
 

Nezapomeňte na krov

Stav krovu je nejlepší konzultovat se skutečným odborníkem. Sice vám může říct, že musí celý pryč. Ale je to stále lepší, než aby vám to celé potom spadlo na hlavu. Stejně tak se ale může dobře stát, že vám dá dobrou radu a vy díky němu budete vědět, co s ním. Někdy ho totiž stačí opravit, jindy skutečně zcela vyměnit.